Doktorum Kim?

www.doktorumkim.com

Prof.Dr.Nadir Paksoy

Yazan: doktor Tarih: 13 Kas 2010 | Kategori:: Kocaeli, PATOLOJİ

1952 Çatalca-İstanbul doğumlu. Bilecik Ertuğrulgazi Lisesi'ni bitirdi. Robert Kolej Yüksek Okulu İngilizce Dil Hazırlık Bölümü'nde okudu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun oldu (1976).

İ.Ü. İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi'nde patoloji ihtisası yaptı.

Norveç Kanser Hastanesi'nde sitopatoloji üst (yandal) uzmanlık eğitimi gördü. Paksoy, Pasifik Okyanusu'ndaki adalardan (Vanuatu, Batı Samoa ve Mikronezya) Avustralya'ya, Hindistan'dan Norveç'e uzanan coğrafyalarda hekimlik yaptı. 1996-97 yıllarında Afrika'da Zimbabwe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 'konuk öğretim üyesi' olarak bulundu. Akdeniz ve Kocaeli Üniversiteleri'nde öğretim üyeliği yaptı. Prof. Paksoy halen, İzmit-Kocaeli'nde kendine ait Sito-Patoloji Tanı Merkezi'nde çalışmaktadır. Mesleki ve özel uğraşı alanlarında yayınlanmış, yurtdışı-yurtiçi çeşitli makalelerinin yanısıra, Bağlam Yayınları tarafından yayınlanan Bir Demet Pasifik (1989), Sırt Çantamda Coğrafyalar (1992, 2.baskı 1998), Kuzey Sardunyaları (1994), Gözümden Afrika (1998), Yaş 21: Hayber (2006) başlıklı 'gezi-anı-izlenim' türü kitapları vardır.

İletişim adresi: Hürriyet Cad. Şafak Apt. 125/17 41300 İzmit-Kocaeli.
Tel: 0262 332 14 00-01 Faks: 0262 332 14 02
e-mail: nadirpaksoy@gmail.com

GD Star Rating
loading...
Prof.Dr.Nadir Paksoy, 4.0 out of 5 based on 6 ratings
Ziyaret Edilme Sayısı: 22612 defaToplam 6 Yorum ; » “Prof.Dr.Nadir Paksoy”

  1. Doktor nadir paksoy’un yetkin olduğu konu ince iğne aspirasyon biyopsisidir. Prof Paksoy bu işlemin Türkiye’deki öncüsü sayılabilir. Eğitimini aldığı İskandinavya ‘da bu işlem radyolog ve sitopatolog işbirliği içinde ve kinik yapılanmasu şeklinde uygulanır.Ultrason altında radyolog kılavuzluğunda sitopatolog biyopsiyı yapar, aldığı örnek tyeterli hasta daha oradayken inceler ve sonucu sitopatolog kendisi değerlendirir. Tiroid,meme ve baş-boyun kitlelerinde iğne biyopsisi ile tanı koyma oranı artar. Prof Nadir Paksoy İzmit-Kocaeli’ndeki ince iğne aspirasyon ağırlıklı özel çalışmasını bu temeller üzerinde yürütmektedir. Sonuçlar 1-2 gün içinde hazır olur.Ben bir kamu kuruluşunda 3 sefer yaptırmamama rağmen sonuç alamadığım (2 ay kaybettim) bu işlemi doktor nadir paksoy’a yaptırıp olumlu sıonuç almış bir guatır hastanesi olarak duyurmak istedim.

  2. İskandinav modeli aspirasyon kliniğinde ince İğne Aspirasyon Biyopsisi(İİAB), cerrah, sitopatolog ve radyolog işbirliğiyle yapılmaktadır. Buraya yönlendirilen
    hastanın tiroid, meme, baş-boyun kitlesi kitlesi(tükrük bezi,büyümüş lenf düğümü tek çatı altında radyolojik (USG / mamografi) olarak değerlendirilir ve İİAB yapılarak mikroskopik tanısı konur.Hasta başı yeterli hücre kontrolu hemen yapılarak, yetersiz materyel çıkması en aza iningenir. Dolayısıyla tiroidinde nodul,memesinde ,boynunda kitle sertlik şikayeti ile başvuran hasta kitlenin tanısına yönelik işlemleri tek bir mekanda gerçekleştirmiş, ‘git-gel’den ve zaman kaybından kurtulmuş olur. Kamu hastanelerin çoğunda asirasyon bir yerde yapılaır, başka yere(patoloji) incelensin diye yollanır.Çoğunda yeterli bilgi verilmez. Her patolog ince ğne incelenmesi için deneyimli değildir.Sonuçta hem süre uzar hem arzu edilen sonuç alınmaz. İnce iğne çabuk tanı felsefesiyle çelişir.

  3. iğne aspirasyonu  tıpta artık kabul gören pratik bir tanı/teşhiş yöntemidir.özellikle tiroid/guatr nodullerinin kanserli olup olmadığını anlamak için çok kullanılır. çoğu merkezde yeterli sonuç alınma oranı düşüktür. özel bilgi birikim ve deneyim işidir. prof nadir paksoy bu konuda Türkiye'de ve uluslarrası camiada tanınan bir isimdir. uzmanlık alanı iğne biyopsisidir. izmit/kocaelindeki muayenehasinde radyologla birlikte ultrasyon altında şırıngalı biyopsisyi kendi yapar kendi incleler.o yüzden başarı oranı fazladır. istanbul anadolu yakası kocaeli gebze sakarya bölgesindeki ihastalara tavsiye ederim.kamu hastanelerinde iş yüzü çok sonraya gün verliliyor.

  4.  iğne biyopsisi tiroid nodulu, meme kitlesinde kolay pratik bir tanı (teşhis) yöntemidir. Anncal örneğin doğru yerden alınması önemlidir. Prof Nadir Paksoy bu konuda Norveç'te özel eğitim almıştır. İnce iğne biyopsisi özel eğitimli deneyimli doktorların yapıp değerlendirmesi gereken bir işlemdir. Böyle yapılırsa teşhis doğruluk yüzdesi artar. Bu kurallara uyulmadan yapılan iğne biyopsilerinin çoğu yetersiz sonuç vermektedir. Dr Paksoy'u iğne biyopsisi konusunda Kocaeli bölgesinde oturan herkese tavsiye ederim. Kamu hastanelerinde iş yoğunluğundan aylar sonra sıra gelmektedir. Paksoy'da 2 günde sonuç alırsınız. Ben memnun kaldım herkese tavsiye ederim

  5. iğne biyopsisi sonuçta şırınga iğnesi olarak yapılan bir teşhis işlemidir ama herkesin yapacağı bir yöntem değil. öyle vesikalık fotoğraf gibi şıpşak olacak bir işlem hiç değil. önce doğru yerden alınacak ve doğru şekilde incelenecek.inceleme işi de gözle yapılıyor öyle makina filan yapmıyor. sonuçta sizde kanser var mı yok mu karar veriliyor. işlem basit, sorumluluk ağırdır. bunları yaşayan bir bilinçli bir hasta olarak eşimin tiroid nodulundeki iğne biyopsisi için hastane kapılarında beklemiş bir sonuç alamamaış kişi olarak sonunda Prof Nadir Paksoy'a ulaştım ve işlemi radyolog arkadaşıyla birlikte yaptı beni eşimi rahatlatan sonucu 2 gün içinde aldık.

  6. endokrin uzmanı eşimdeki tiroid nodülünden  iğne biyopsisi istedi. hastane aylar sonraya gün verdi. bir tanıdık nadir beyi tavsiye etti. gittik radyologla beraber şırınga iğnesi ile ultrasyonda nodulü görerek içinden  bir kaç damla sıvı aldı. ertesi günü sonuç aldık. temiz çıktı. ailece çok sevindik.

Yorum Ekleyin

Spam Protection by WP-SpamFree